TEKTRONIX DSA71254 CALIBRATION and TEKTRONIX DSA71254 REPAIR
Need another Oscilloscope?
Shop for Comparable Products on our
 used Oscilloscope page
   TEKTRONIX DSA71254   Description / Specification:   Spec Sheet
TEKTRONIX DSA71254 12.5 GHz Real-time Digital Serial Analyzer
The Tektronix DSA71254 12.5 GHz Real-time Digital Serial Analyzer is based on the same advanced technology as the DPO70000 real-time digital phosphor oscilloscopes. The DSA71254 is specifically targeted to address the challenging high-speed serial design issues faced by designers, by encapsulating extended high-speed serial data domain expertise. High sample rate on all channels capture more signal details (transients, imperfections, fast edges), 50 GS/s on all four channels, bandwidth enhancement as well as best low jitter noise floor and vertical accuracy for very accurate measurements. The DSA71254 analyzer can deliver high waveform capture rate at more than 300,000 waveforms per second. Specifications. Input Channels: 4. Bandwidth (user selectable DSP enhance): 12.5 GHz. Rise Time 10% to 90% (typical): 34.3 ps. Rise Time 20% to 80% (typical): 23 ps. Hardware Analog Bandwidth (-3 dB): 12.5 GHz. DC Gain Accuracy: ±2% (of reading). Input Coupling: DC (50 ohm), GND. Input Impedance: 50 ohm ±1.5%, 1 Mohm with TCA-1MEG adapter. Input Sensitivity 18 GHz and below: 10 mV/div to 1 V/div (100 mV to 10 V full scale). Vertical Resolution: 8 bit (11 bit with averaging). Time Base Range: 10 ps/div to 1000 s/div. Time Base Delay Time Range: -5.0 ks to 1.0 ks. Trigger Jitter (RMS): 1 psRMS (typical) with enhanced triggering OFF, <100 fsRMS with enhanced triggering ON. Time Base Accuracy: ±1.5 ppm initial accuracy, aging <1 ppm per year. Sample Rates Real-time mode 1, 2, 3, or 4 channel (max): 50 GS/s. Maximum Record Length per Channel With Standard Configuration: 20 M on all four channels. Maximum Duration at Highest Real-Time Resolution: 20 ps (50 GS/s). Options. 5XL - 50 MSamples/ch. 10XL - 100 MSamples/ch. 20X - 200 MSamples/ch. LT - Waveform Limit Testing. DDRA - DDR Memory Bus Analysis. DJA - DPOJET Jitter and Eye Diagram Analysis. ET3 - Ethernet Compliance Test Software. USB - USB 2.0 Compliance Test Software only. PWR - Power Measurement and Analysis Software. HT3 - HDMI Compliance Test Software. DSPT - DisplayPort Compliance Test Solution. DVI - DVI Compliance Test Solution. PCE - PCI Express Compliance Module for RT-Eye Serial Data Compliance and Analysis Software. SST - SATA and SAS Analysis Software Module for RT-Eye Serial Data Compliance and Analysis Software. FBD - FB-DIMM Compliance Module for RT-Eye Serial Data Compliance and Analysis Software. IBA - InfiniBand Compliance Module for RT-Eye Serial Data Compliance and Analysis Software. UWB - Ultra-Wideband Spectral Analysis. UWBE - Ultra-Wideband Spectral Analysis Essentials. SVE - SignalVu Essentials, Vector Signal Analysis Software. SVP - Advanced Signal Analysis (including pulse measurements), Requires option SVE. SVM - General Purpose Modulation Analysis, Requires option SVE. SLE - Serial Data Link Analysis Essentials (no Equalization). SLA - Serial Data Link Analysis Advanced (with Equalization).
Click on Logo for More Prices
Clipping
Clipping is the limiting of a signal so that it never exceeds some threshold.
Line Regulation
Peak Envelope Power
RMS
RMS or root mean square is a statistical measure of the magnitude of a varying quantity
Please contact us for your TEKTRONIX DSA71254 CALIBRATION and/or TEKTRONIX DSA71254 12.5 GHz Real-time Digital Serial Analyzer REPAIR